Gx=5x2-11x-8;g-5 - Gauthmath

Math Resources/Math/

Question

APC:  Dan bought some apples and oranges. The apples cost $0.79 per pound, and the oranges cost $1.19 per pound. If Dan spent $28.53 in total and bought twice as many pounds of oranges  as pounds of apples, how many pounds of oranges did Dan buy?SHOW LESS0

Solution

user avatar imageAnswer Dan bought 18 pounds of oranges.ExplanationStep 1: Let the number of pounds of apples Dan bought be 'A' and the number of pounds of oranges be 'O'. Step 2: Set up the equation: 0.79A + 1.19O = 28.53. Step 3: Given O = 2A, substitute O with 2A in the equation. Step 4: 0.79A + 1.19(2A) = 28.53. Step 5: Simplify the equation: 0.79A + 2.38A = 28.53. Step 6: Combine like terms: 3.17A = 28.53. Step 7: Solve for A: A = 28.53 / 3.17. Step 8: A = 9.Click to rate:40.4(57 votes)Search questionBy textBy image/screenshotDrop your file here orClick Hereto upload

Từ khóa » G(x)=5x2-11x-8 G(-5)