Gx=5x2-11x-8;g-5 - Gauthmath

Math Resources/Math/

Question

Jack bought some packets of noodles and boxes of fried rice. He paid a total of $63.20 for them. Each packet of noodles cost $3.80. Each box of fried rice cost $0.40 more than a packet of noodles. There were 4 more packets of noodles than boxes of fried rice. How many packets of noodles and boxes of fried rice did Jack buy altogether?SHOW LESS0

Solution

Jack bought 8 packets of noodles and 4 boxes of fried rice.

Step 1: Let the number of boxes of fried rice be (x). Then, the number of packets of noodles is (x+4). Step 2: The total cost is (3.80(x+4) + (3.80+0.40)x = 63.20). Step 3: Simplify the equation to solve for (x). Step 4: Calculate the number of packets of noodles and boxes of fried rice.

Click to rate:31.5(54 votes)Search questionBy textBy image/screenshotDrop your file here orClick Hereto upload

Từ khóa » G(x)=5x2-11x-8 G(-5)