Segmenti Jetre. Struktura I Funkcija Jetre - UNANSEA.COM
Có thể bạn quan tâm
Jetra je drugi najveći organ u tijelu - samo koža je veći i teži. Funkcija jetre može rezultirati iz probavu hrane, metabolizam, imunitet i skladištenje hranjivih tvari u tijelu. Jetra je vitalni organ bez kojeg tkiva u tijelu brzo umrijeti od nedostatka energije i hranjivih tvari. Srećom, ona ima nevjerojatnu sposobnost regeneracije i može rasti vrlo brzo kako bi se obnovilo svoju funkciju i veličinu. Pogledajmo strukturu i funkciju jetre i više.
Makroskopski ljudske anatomije
Jetra je ljudsko pravo ispod dijafragme i ima trokutasti oblik. Većina svoje težine nalazi se na desnoj strani, a samo mali dio toga proteže izvan središnje linije tijela. Jetra se sastoji od vrlo meke, ružičasto-smeđa tkiva zatvoren u kapsulu vezivnog tkiva (Glisson kapsule). To je pokrivena i ojačan peritoneum (seroznog membrane) od trbušne šupljine, koji štiti i drži ga na mjestu u trbuhu. Prosječna veličina jetre - oko 18 cm u duljinu i ne više od 13 debljine.
Peritoneum je povezan s jetrom u četiri područja: koronarne ligamenta, lijeve i desne trokutastim ligamenta i okrugli ligament. Ovi spojevi su ne samo u anatomskom smislu; Umjesto toga, oni se komprimirani trbušne područje membrane koji podupiru jetre.
• Široki koronarna ligamenta povezuje središnji dio jetre na dijafragmu.
• Nalazi se na bočnim granicama lijeve i desne režnjeva, lijevo i desno trokutaste ligamenti spojiti tijela sa dijafragmom.
• Zakrivljeni paket proteže prema dolje od otvora kroz prednji dio jetre do dna. Na dnu tijela zakrivljene ligamenta čini okrugli ligament i povezuje jetru do pupka. Okrugli ligament je ostatak pupčane vene, koja nosi krv u tijelo tijekom embrionalnog razvoja.
Jetra se sastoji od dva odvojena režnja - lijevo i desno. Da su odvojeni jedni od drugih uz zakrivljenu trake. Pravo režanj je oko šest puta veća od lijeve. Svaka dionica je podijeljen u sektore, koji se, pak, su podijeljeni u segmentima jetre. Dakle, tijelo je podijeljeno u dva dijela, 5 sektora i 8 segmenata. Tako brojevima segmenti jetre rimskim brojevima.
pravo udio
Kao što je gore spomenuto, pravo režanj jetre je oko 6 puta veća od lijeve. Sastoji se od dvije velike sektore: desni lateralni sektora i desne paramedian sektoru.
Pravo lateralna sektor je podijeljena u dva bočnih segmenata koji nisu u dodiru s lijevom režnja jetre: desni lateralni dio verhnezadny frakcija (VII segment) i bočni dio nizhnezadny (VI segment).
Pravo paramedian sektor se sastoji od dva segmenta: prosjeka i medijana verhneperedny nizhneperedny segmenata jetre (VIII i V).
Lijeva režanj
Unatoč činjenici da je lijeva režanj jetre je manja od desne strane, sastoji se od većeg broja segmenata. Ona je podijeljena u tri sektora: lijevi leđna, lijevo bočno, lijevo paramedian sektor.
Lijevo Leđna sektor sastoji od segmenata: od repnog dijela lijeve režnja (I).
Lijevo bočno sektor također je formirana segmenta: stražnjeg segmenta lijeve režnja (II).
Na lijevoj paramedian sektor je podijeljen u dva segmenta: kvadratnih i prednjeg segmenta lijevom režnju (IV i III, respektivno).
Bliži pogled na strukturu segmentnog jetre možete u shemama koje slijede. Na primjer, slika jedna prikazuje jetru, koja vizualno je podijeljen u svim svojim dijelovima. Segmenti su numerirani na slici jetre. Svaki broj odgovara broju Latinske segmentu.
Slika 1:
žučne kapilare
Tubula nose žuč od strane jetre i žučne vrećice, nazivaju kapilare i formiraju razgranatu strukturu - bilijarnog sustava.
Žučne proizveden u stanicama jetre, teče u mikroskopskim kanala - žučne kapilare, koje se spajaju u veće žučnih vodova. Te žučni kanali se tada međusobno spojeni, tvoreći velike lijeve i desne grane koje nose žuč s desne i lijeve režnjeva jetre. Kasnije su ujedinjeni u jedan zajednički jetre kanal koji odvodi svu žuč.
Zajednički jetreni kanal, napokon pridružuje cistične kanal iz žučnog mjehura. Zajedno tvore zajednički žučnog kanala nosi žuči u duodenum tankog crijeva. Većina žuč proizvodi jetra, staviti natrag u cističnom kanala peristaltiku, i ostaje u žučni mjehur do tada, sve dok je to potrebno za probavu.
cirkulatorni sistem
Jetra Protok jedinstven. Krv ulazi u nju iz dva izvora: portalne vene (venska krv) i jetrenu arteriju (arterijska krv).
Vrata Vienna nosi krv iz slezene, gušterače, želuca, žučnog mjehura, tankog crijeva i omentuma. Nakon ulaska vrata jetre, venska Beč je podijeljen u velikom broju plovila, gdje se krv obrađuje prije prelaska na druge dijelove tijela. Ostavljajući stanice jetre, krv se skuplja u jetrenim venama, od kojih pada u šupljoj veni i vraća u srce.
U jetri također ima svoj vlastiti sustav arterija i malih arterija koje donose kisik u tkiva nje na isti način kao i bilo kojeg drugog tijela.
kriške
Unutarnja struktura jetre sastoji od oko 100.000 malih šesterokutnog funkcionalnih jedinica poznatih kao kriške. Svaki lobuli sastoji se od središnjeg venu, jetrenu portal okružen 6 6 jetrene vene i arterije. Ove krvne žile su povezani s mnogim od tih kapilarnih cijevi - sinusoida. Kao i žbice kotača, oni idu s portala vene i arterije prema središnjem venu.
Svaki sinusoide prolazi kroz tkivo jetre, koja sadrži dvije glavne vrste stanica: stanice Kupfferovim i hepatocitima.
• Kupfferove stanice su vrsta makrofaga. U jednostavnim riječima, oni uhvatiti i razbiti stare, istrošene crvene krvne stanice prolaze kroz sinusni val.
• hepatocitima (jetrene stanice) su kockaste stanice epitela, koji se nalaze između sinusoide i sadrže većinu stanica u jetri. Hepatocitima obavljati većinu funkcija jetre - metabolizam, skladištenje, probavu i proizvodnju žuči. Sitni zbirke žuči, poznate kao svojim kapilarama, sinusoida paralelno na drugu stranu hepatocita.
shema jetre
Teorija smo upoznati. Pogledajmo kako to izgleda u ljudskoj jetri. Fotografije i opisi njih može se naći u nastavku. Budući da jedna slika ne može prikazati tijelo u potpunosti, koristimo nekoliko. To je u redu ako se dvije slike pokazuju isti dio jetre.
Slika 2:
Broj 2 sebi obilježen ljudski jetre. Fotografije u ovom slučaju ne bi bilo prikladno, dakle, pogled na njezinu sliku. Sljedeće su likovi, a to predstavlja ovoj slici:
1 - desno jetreni kanal; 2 - jetre; 3 - lijevo jetri kanal; 4 - zajednički jetreni vod; 5 - zajednički žučovoda; 6 - gušterače; 7 - pankreasa kanala; 8 - duodenum; 9 - sfinkter od Oddi; 10 - cistične kanal; 11 - žučni mjehur.
Slika 3:
Ako ste ikada vidjeli atlas anatomije, znate da sadrži otprilike istu sliku. Evo, jetra predstavljao frontu:
1 - donji šuplji Beč; 2 - zakrivljena ligament; 3 - desni režanj; 4 - lijevo resicu; 5 - okrugli ligament; 6 - žučni mjehur.
Slika 4:
Ova slika prikazuje jetru s druge strane. Opet, Atlas of Human Anatomy sadrži gotovo isti obrazac:
1 - žučni mjehur; 2 - pravo režanj; 3 - lijevo resicu; 4 - cistične kanal; 5 - jetreni kanal; 6 - Jetrena arterija; 7 - jetrena portal Beč; 8 - zajednički žučovoda; 9 - donja šuplja Beč.
Slika 5:
Ova slika pokazuje vrlo mali dio jetre. Neki objašnjenja: broj 7 na slici pokazuje trijade portal - grupu koja ujedinjuje jetreni portalnu venu, jetrenu arteriju i žučnog kanala.
1 - jetrene sinusoide; 2 - stanica jetre; 3 - središnji Beč; 4 - u venu jetre; 5 - žučne kapilara; 6 - crijevni kapilara; 7 - «trijada portal»; 8 -pechenochnaya vrata Beč; 9 - Jetrena arterija; 10 - žučnog kanala.
Slika 6:
Natpisi na engleskom prevode kao (s lijeva na desno): pravo bočni sektor, pravo paramedian sektora, lijevo paramedian sektora i lijeva lateralna sektora. White brojevi jetre numerirane segmentima, svaki broj odgovara broju Latinske segmenta:
1 - desno jetreni Beč; 2 - lijevo jetri Beč; 3 - prosječna jetreni Beč; 4 - pupčane Vienna (ostatak); 5 - jetreni kanal; 6 - donji šuplji Beč; 7 - Jetrena arterija; 8 - vrata Beč; 9 - žučnog kanala; 10 - cistične kanal; 11 - žučni mjehur.
Fiziologija jetre
funkcija ljudske jetre je vrlo raznolik: ispunjava važnu ulogu u probavi i metabolizmu, pa čak i skladištenje hranjivih tvari.
probava
Jetra ima aktivnu ulogu u probavni proces kroz proizvodnju žuči. Bile je mješavina vode, soli žučnih kiselina, kolesterola i bilirubina pigmenta.
Nakon hepatociti u jetri proizvodnju žuči, prolazi kroz žučnih i pohranjuju se u žuč do tada, dok se više nisu potrebni. Kada se hrana koja sadrži mast dođe u duodenum, dvanaesniku stanice proizvode hormon kolecistokinin, koji opušta žučni mjehur. Žuč, prolazi kroz žučovoda ude u duodenum, gdje velika Emulgira masu masti. Emulgiranje masti žuči čini velike komade masti u male komadiće, koji imaju manju površinu, a time i lakše reciklirati.
Bilirubin je prisutan u žuči, jetre je produkt obrade dotrajalih crvenih krvnih stanica. Kupfferove stanice u jetri uhvatiti i uništiti stare, istrošene crvenih krvnih stanica i prenosi ih na hepatocitima. U prošlosti je sudbina hemoglobina - to je podijeljen u grupe hema i globin. Bina proteina razgrađuju i koristi se kao izvor energije za tijelo. Željeza hem skupine koja sadrži ne mogu preoblikovati tijelo i jednostavno prevesti u bilirubin, koji se dodaje u žuči. To je bilirubin daje žučnom prepoznatljiv zelenu boju. Crijevne bakterije dalje prevesti u bilirubin strekobilin smeđe pigmenta, koje daje izmeta smeđe.
metabolizam
Jetra hepatocitima optužen puno složenih problema vezanih za metaboličke procese. Jer sva krv napusti probavni sustav, prolazi kroz portalnu venu jetre, jetra je odgovoran za metaboliziranje ugljikohidrate, lipide i proteine u biološki korisne materijale.
Naš probavni sustav razgrađuje ugljikohidrate u monosaharid glukoza koja se stanice koriste kao primarni izvor energije. Krv ulazi u jetru putem jetre portalnu venu, izuzetno je bogata glukoze iz digested hrane. Hepatocitima apsorbirati većinu glukoze i pohranjuje ga kao makromolekule glikogena, razgranatom polisaharida, koji omogućuje jetre za pohranu velike količine glukoze i brzo otpustite ga između obroka. Apsorpcija i otpuštanje glukoze u hepatocitima pomoći u održavanju homeostaze i nižu razinu glukoze u krvi.
Masne kiseline (lipida) u krvi, koja prolazi kroz jetru, probavljaju i apsorbiraju hepatocita za proizvodnju energije, u obliku ATP. Glicerol, koji je komponenta lipida u hepatocitima transformiranim glukoze kroz proces glukoneogeneze. Hepatocitima također mogu proizvesti lipide, kao što su kolesterol, fosfolipidi i lipoproteina, koje se koriste od strane drugih stanica u tijelu. Većina kolesterola proizvodi hepatocita, izveden iz tijela kao komponenta žuči.
Dijetetski proteini se razgrađuju u aminokiseline probavnog sustava, čak i prije nego što su prenesene na jetrene portalnu venu. Aminokiseline koje ulaze u jetru, metabolički zahtijevaju obradu prije nego što se može koristiti kao izvor energije. Hepatociti su prvo uklonjeni iz amino skupine amina i pretvoriti ga u amonijak, koja je na kraju pretvara u ureu.
Urea je manje toksičan od amonijaka, i mogu se izolirati u urinu kao otpadni produkt probave. Preostali dio aminokiselina može se podijeliti u ATP ili prevesti u novih molekula glukoze kroz proces glukoneogeneze.
detoksikacija
Budući da krv iz probavnih organa prolazi kroz portal protok krvi u jetri, kontrola hepatocita sadržaj u krvi i uklanja mnoge potencijalno toksične tvari, prije nego što oni mogu doći ostatak tijela.
Enzimi u hepatocitima pretvoriti mnoge od tih toksina (npr alkohola ili droga) u svoje neaktivnih metabolita. Kako bi se održala razina hormona u homeostaze granica, jetra također metabolizira i uklanja iz cirkulacije hormona koje proizvodi žlijezda u tijelu vlastiti.
skladištenje
Jetra omogućuje pohranu više esencijalnih hranjivih tvari, vitamina i minerala dobivenim iz krvi prijenosa kroz sustav jetre portala. Glukoza je prevezena u hepatocitima pod utjecajem hormona inzulina i pohranjuju kao polisaharida glikogena. Hepatocitima također apsorbiraju i masnih kiselina triglicerida proguta. Skladištenje ovih materijala omogućuje jetre za održavanje homeostaze glukoze u krvi.
Naša jetra također pohranjuje vitamine i minerale (vitamini A, D, E, K i B 12 i minerala željeza i bakra) kako bi se osigurao stalan protok važnih tvari u tjelesnim tkivima.
proizvodnja
Jetra je odgovoran za proizvodnju broj vitalnih proteinske komponente krvne plazme: protrombina, fibrinogena i albumina. Protrombinsko i fibrinogena proteini koagulacijske faktore koji su uključeni u formiranje krvnih ugrušaka. Albumini su proteini koji održavaju krvni izotonične medij, tako da stanice tijela ne dobivaju ili gube vodu u prisustvu tjelesnim tekućinama.
imunitet
Funkcije jetre su imunološkog sustava kroz funkciju Kupfferovim stanicama. Kupffer-ove stanice su makrofagi, mononuklearni fagociti čine dio sustava zajedno s makrofagima slezene i limfnih čvorova. Kupfferove stanice imaju važnu ulogu, kao i prerađene bakterija, gljivica, parazita, iznošenih crvenih krvnih stanica i staničnih ostataka.
Ultrazvuk jetre: standard i odstupanje
Jetra obavlja mnoge važne funkcije u našem tijelu, tako da je vrlo važno da je uvijek bila norma. S obzirom na činjenicu da se jetra ne može razboljeti, jer nema živčanih završetaka, ne može vidjeti kako je situacija beznadna. To jednostavno može razbiti, postupno, ali da na kraju to će biti nemoguće izliječiti.
Postoji niz bolesti jetre u kojoj se uopće ne osjećaju da nešto nije nepopravljiva. Čovjek može živjeti dugo vremena i razmisliti o sebi zdravo, ali na kraju se ispostavilo da ima cirozu ili rak jetre. A to se neće promijeniti.
Iako je jetra i ima svojstvo da se oporavi, ona sama nikada nositi s takvim bolestima. Ponekad ona treba vašu pomoć.
Kako bi izbjegli suvišne probleme, ponekad tek toliko da posjetite liječnika i napraviti ultrazvuk jetre, od kojih je stopa je opisano u nastavku. Sjetite se da je jetra povezana s najopasnijih bolesti kao što su hepatitis, da bez odgovarajuće liječenje može dovesti vrijeme za teške patologije, kao što su ciroza i rak.
Sada idemo izravno u SAD-u i njegovim normama. Prvi stručnjak izgleda da vidi da li je jetra, a što je offset njegova veličina.
Točna veličina jetre ne može biti naveden kao potpuno predočiti tijelu nemoguće. Ukupna dužina tijela ne smije biti veća od 18 cm. Liječnici tretirati svaki dio zasebno jetre.
Počnimo s činjenicom da je ultrazvuk jetre treba biti jasno vidljiva dva njegova udjela, kao i sektori na koje su podijeljena. U isto ligamenata (to jest, sve ligamenti) ne smije biti vidljiv. Studija omogućuje liječnicima da proučavanje svih osam segmenata zasebno, jer su, također, može se lako vidjeti.
Norma dimenzije desne i lijeve režnju
Na lijevoj režanj treba biti oko 7 cm, debljine i oko 10 cm u visinu. Povećanje veličine govori o zdravstvenim problemima vjerojatno da imate upalu jetre. Pravo režanj, koji je stopa - oko 12 cm debljine i do 15 cm u duljinu, kao što možete vidjeti puno više lijevo.
Osim tijela, liječnici moraju pregledati i žučovoda, kao i velike krvne žile jetre. Veličina žučovoda, na primjer, treba biti ne više od 8 mm, portal Beč - oko 12 mm, a šuplja Vienna - 15 mm.
Za liječnike nisu samo organi dimenzija, ali i njegova struktura, tjelesne konture i tkiva.
Ljudska anatomija (jetra, što je vrlo složen organ) - prilično fascinira. Ima je ništa više nego zanimljiv razumjeti samu strukturu. Ponekad se čak može vas spasiti od neželjenih bolesti. A ako ste na oprezu, problemi mogu se izbjeći. Putovanja do liječnika - to nije tako strašno kao što se čini. Ostati zdrav!
Từ khóa » Vii Segment Jetre
-
[PDF] SEGMENTNA ANATOMIJA JETRE NA ULTRAZVUKU
-
(PDF) Ultrasound Segmental Anatomy Of Liver - ResearchGate
-
[PDF] HIRURSKI ZNAeAJ - SANAMED
-
SEGMENTNA ANATOMIJA JETRE NA ULTRAZVUKU
-
[PDF] Jetrene Metastaze Kao Prediktivni Faktor Uspješnosti Liječenja ...
-
Liver Segments (annotated CT) | Radiology Case
-
SEGMENTNA ANATOMIJA JETRE NA ... - PDFSLIDE.NET
-
[PDF] Metode Dijagnostike I Liječenja Jetrenih Metastaza Kolorektalnog ...
-
MSD Priručnik Dijagnostike I Terapije: Metastatski Rak Jetre - Placebo
-
Jetra: Struktura, Funkcije, Bolesti
-
Anatomija Jetre - Hronos - Udruženje Pacijenata Sa Bolestima Jetre